Cel i misja

Celem ośrodka jest wspieranie rozwoju Podmiotów Ekonomii
Społecznej w subregionie ciechanowskim (powiaty: ciechanowski, mławski,
płoński, przasnyski, żuromiński

Spółdzielnie socjalne >> ZA LASAMI SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA

ZA LASAMI” to usytuowania w malowniczych okolicznościach przyrody spółdzielnia socjalna powstała w sierpniu 2014 r. z siedzibą w miejscowości Wylazłowo gmina Lubowidz (powiat żuromiński). Ogromnym atutem tej spółdzielni jest położenie na granicy trzech województw – kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego w otoczeniu ok. 40 tys. ha lasów Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Welskiego Parku Krajobrazowego.  W związku z ogromnymi zasobami naturalnymi jedną z głównych branż spółdzielni jest turystyka. „ZA LASAMI” przede wszystkim chce rozwinąć turystykę edukacyjną oferowaną szkołom poprzez organizowanie wycieczek z programem edukacyjno-warsztatowym, gier terenowych, nauki historii w praktyce poprzez poszukiwanie w terenie miejsc związanych z historią. Dodatkowo spółdzielnia oferować będzie organizację imprez, szkoleń, konferencji. Gałęzią bardzo prężnie działająca od samego początku powstania spółdzielni jest fotografia. Jednym z członków spółdzielni socjalnej „ZA LASAMI” jest bardzo zdolny fotograf z dorobkiem międzynarodowym (współpracował między innymi z portalem Wirtualna Polska). W tym zakresie spółdzielnia zajmuje się  fotografią  ślubną, fotoreportażem z wydarzeń, wideofilmowaniem, fotografowaniem nieruchomości,  fotografią produktową a także reklamową i artystyczną. Dodatkowo w swojej ofercie „Za lasami” posiada możliwość wykonania portretu w stylu retro wykonywanego zabytkowym aparatem w technice mokrego kolodionu. Negatyw otrzymuje się na szklanej płytce. Kolejną branżą tej wielobranżowej spółdzielni socjalnej jest gastronomia. W tym zakresie spółdzielnia zakupiła z dotacji przyczepę gastronomiczną oferującą m.in. zapiekanki, frytki itp. Przyczepa na stałe usytuowana jest w Żurominie w ścisłym centrum. Nowatorskim pomysłem członków spółdzielni socjalnej „ZA LASAMI” jest produkcja zabawek wspomagających rozwój sensoryczny dla dzieci z deficytami rozwojowymi. Spółdzielnia nawiązała współpracę ze stowarzyszeniami i fundacjami, które zajmują się dziećmi.
W trakcie prowadzenia działalności w postaci spółdzielni socjalnej zakres działań „ZA LASAMI” ewaluował, wspomina o tym Prezes spółdzielni Pan Marian Kamecki: „Zakładając spółdzielnię zaplanowaliśmy kilka różnych form działalności. Chcieliśmy jak najpełniej wykorzystać nasze umiejętności, wiedzę i doświadczenia. Postanowiliśmy, że będziemy zajmować się organizacją turystyki, produkcją zabawek wspomagających integrację sensoryczną dzieci z deficytami rozwojowymi, fotografią i gastronomią obwoźną (przyczepa). Na wszelki wypadek wpisaliśmy też trochę innych kodów PKD. Już się przydały. Prowadzimy szkolenia, warsztaty artystyczne, zrealizowaliśmy wystawę w Muzeum w Koźminie Wielkopolskim, naprawiamy i przerabiamy stare meble, projektujemy i budujemy kominki, elementy wykończenia wnętrz, płoty, bramy, ławeczki”.
Jak wspominał powyżej Prezes spółdzielni - otrzymała ona zamówienie na realizację wystawy - umieszczonej w wieży zamku w Koźminie Wielkopolskim. Wystawa została bardzo pozytywnie przyjęta przez zwiedzających.
„Po miesiącach funkcjonowania wiemy, że nie wszystkie nasze założenia się spełnią. Musimy szukać nowych rozwiązań. Trochę inaczej będzie wyglądała oferta turystyczna. Chcielibyśmy mieć własną bazę noclegową. Powinna zgodnie z naszą nazwą być taka trochę sielsko-bajkowa, przyciągająca przede wszystkim  rodziny z dziećmi. Wpisująca się w modną już w Europie nową formę wypoczynku, która nazywa się glamping. Nadal będziemy produkować, głównie szyć,  artykuły dla dzieci, nie tylko zabawki. Będziemy oferować usługi fotograficzne, chociaż to bardzo trudny rynek i trzeba znaleźć na nim swoją niszę. Mamy w ofercie propozycję fotografii w dziewiętnastowiecznej technice mokrego kolodionu. Liczymy, że latem na toruńskiej starówce znajdą się chętni na takie retro zdjęcia w strojach z epoki. Przyczepa gastronomiczna funkcjonuje ze zmiennym szczęściem. Zobaczymy czy się obroni.
Cały czas szukamy też nowych form działania, dzięki, którym będziemy mogli w miarę stabilnie funkcjonować. Planów i pomysłów mamy sporo. Będziemy po nie sięgać w mirę możliwości i konieczności.” – podaje Prezes Spółdzielni Socjalnej „ZA LASAMI”.
 
Prezes Adres
Marian Karnecki Wylazłowo 40, 09-304 Wylezłowo,
602-233-094